top of page

Како да напишеш филмску критику

"Писати не значи друго него мислити. Неред у реченицама је посљедица нереда у мислима, а неред у мислима је посљедица нереда у глави, а неред у глави је посљедица нереда у средини и стању те средине. Ако је нетко одлучио вршити критику, а то значи да хоће од нереда у реченицама, у мислима, у главама, у људима и у срединама стварати ред, онда такав субјект не смије бити неуредан ни у реченицама ни у глави ни у мислима."
                                                                                                                                                    Мирослав Крлежа

 

Филмска критика је критичка анализа и процена квалитета и значаја филма. Као и књижевна критика и филмска критика је истраживачки рад  у коме се анализирају јаке и слабе стране филма. Она треба да садржи тврдње о томе колико су ангажовани уметници били успешни у остварењу уметничког дела какав је филм уз аргументацију која ће подржати тај став.

Савети

Пре него што погледаш филм, обавезно прочитај књигу!

Док читаш, прави подсетник о прочитаном и бележи своје утиске о књизи. Белешке ће ти користити да их упоредиш са утисцима које је на тебе оставио филм. Погледај филм, а затим направи белешке и концепт рада. Концентриши се на сличности и разлике између књиге и филма.

Израда

Твоја критика је начин да искажеш свој став о одгледаном филму. Сврха твог састава је да се будући гледаоци сложе са твојим закључком о филмском делу. Зато је важно да изнесеш доказе који показују да је став логичан и разуман и да те доказе поткрепиш сценама из филма или деловима из књиге.

Састав треба да има три основна дела: увод, главни део и закључак.

Увод

Филмска критика почиње основним информацијама о филму: име/на редитеља/режисера, сценаристе, глумаца, година производње филма, продукцијска кућа и др.
С обзиром да је филм екранизација књижевног дела то треба да истакнеш и да изнесеш мишљење о томе зашто је ова књига интересантна за филмску уметност или позоришну уметност уколико је по истоименој књизи направљена и позоришна представа.
У овом делу можеш да наведеш специфичне податке о редитељу и глумцима, костимима и музици за филм, наградама које је освојио филм, гледаности и утицају филма на публику.

Главни део текста

Теза – тврдња

То је кратки извод из твоје анализе, почетна процена дела и опис главне идеје твог рада. Циљ ове тезе је да се да препорука будућим гледаоцима филма. Зато треба да је пажљиво написана, јасна, сажета и интересантна. Немој да почнеш реченицом: ''Филм је веома интересантан''. Почни анегдотом, изазовним цитатом или само најважнијим запажањем о филму.

Анализа и процена дела

Филмска критика је посредник између филмског дела и читалачке и гледалачке публике и тражи да се пре анализе опише садржај филма. Кроз неколико реченица представи садржај филма, па онда пређи на анализу. У овом делу ћеш истовремено анализирати и процењивати филм, али га и поредити са књигом.

 

У такмичење уводимо
писање филмске критике као додатни задатак за љубитеље седме уметности.

Очекујемо да ћеш дати одговоре на следећа питања:
Да ли је у филму све потпуно исто као у књизи? Ако није, шта је другачије? Како си замишљао ликове док си читао књигу, а како си их доживео на филму?
Свакако, размотри филм кроз следеће елементе:
Која је намера редитеља и да ли је успео у тој намери?
Шта је главна тема и како се развија у филму?
Да ли радња филма прати радњу књиге? Ако не прати, наведи разлике.
Да ли су глумци слични ликовима из књиге, каква је глума и како су остварили улоге?
Да ли је техника филма (костими, шминка, сцена, атмосфера, музика, кадрови, фотографија) дочарала време, место и атмосферу из књиге?
Да ли је филму додато нешто чега нема у књизи или је нешто изостављено?
Које су јаке стране филма, а које слабе?

Сваки пасус треба да има једну идеју, главну мисао. Та реченица је, обично, водећа реченица и треба да укаже на оно што следи. Ова се реченица поткрепљује конкретним детаљима. Понуди неки пример из текста као аргумент. Тиме ћеш подржати своју идеју.
Да би се постигла целовитост састава, свака реченица треба да допринесе свеукупној аргументацији. Немој да правиш непотребне дигресије и користиш непотребне детаље. Користи прелазне реченице које повезују пасусе. Такве реченице повезују идеје из једног пасуса са оним који следи и показују развој идеје кроз рад. На крају, важно је да постоји логични ред у саставу и да развој идеје буде разумљив читаоцу.
Закључак
Закључак је последња прилика да одушевиш читаоце и зато мора бити више од понављања тезе. Истакни важне елементе аргументације, али немој да понављаш већ речено. Треба да истакнеш какав је утисак на тебе оставио филм, а какав књига. Нагласи шта је важно да будући читаоци/гледаоци знају. Да ли је филм вредан гледања? Да ли су оба уметничка дела подједнако вредна? Коме би се могао препоручити филм, а коме књига? Зашто? Зашто не?
Исправка и процена рада
Већина састава се побољша исправљањем и дорадом. Немој да исправљаш рад одмах након првог покушаја. Сачекај мало и врати се саставу са новим идејама. Обавезно провери да ли су реченице у складу са граматичким и правописним правилима. Покажи састав библиотекару и наставнику и тражи њихово мишљење. Они ће ти указати на добре делове текста и оне које треба да поправиш.
Ако у раду користиш цитате из других књига, секундарних извора, обавезно наведи из ког су дела узети и ко је аутор дела.

                                      Погледај трејлер и филмску критику твојих вршњакиња!

bottom of page