top of page

О књигама и читању

Зашто читамо?

Највећи извор знања за тебе су књиге. У њима су забележене информације из свих области човековог стварања. Оне су увек ту и чекају баш тебе.
Једини смисао постојања књижевног дела је потреба за читаоцем и веза са читаоцем. Читање ти омогућава уметнички доживљај књижевноуметничког текста. Постоје различити начини читања.
Пасивно читање је читање без намере да се нешто научи. Активно читање је намерно читање са циљем да се нешто истражи и објасни тзв. истраживачко читање којим читалац жели да дубље уђе у суштину дела. Ако читалац уочава шта је главно, а шта споредно и описује и вреднује неке ствари, то је критичко читање. Можеш да га поновиш више пута да би потпуније овладао делом.
Али, за проучавање књижевног дела није довољно само дело, него и други текстови који прате наше читање. Када се пише озбиљан рад о делу потребни су речници, књижевне критике других аутора, енциклопедије итд. Све то је додатна литература.
За истраживање књижевног дела користе се извори, примарни и секундарни.
Примарни извори или примарна литература су дела која обрађујемо уз уочавање, разумевање, бележење појединости из дела и писање коментара. Примарни извор прати и друга литература – секундарни извори. У њима тражимо податке о писцу и настанку дела, критичку оцену о том делу, дакле, све оно што се може употребити у проучавању.

bottom of page