top of page

Филмска критика 

Критика филма "Аги и Ема"

Јован Станковић  осми разред ОШ "Иван Милутиновић"

Редитељ, продуцент, сценариста и монтажер  филма „Аги и Ема“ је Милутин Петровић. Аутор истоимене књиге је Игор Коларов.
Главне улоге у филму:
Стефан Лазаревић игра осамљеног дечака Агиа и први пут се појављује на филму. Његова глума је спонтана и природна. Милена Дравић, наша прослављена глумица дочарала је изванредно лик Еме, старице из комшилука. Она схвата Агиеве проблеме и има  времена да се дружи са њим.
Споредне улоге у филму:
Ана Софреновић и Драган Мићановић играју Агијеве родитеље, Никола Ђуричко ујака, Лена Богдановић је у улози ујне.
Музику за филм бирао је Иван Тасовац, директор Београдске филхармоније.
Жанр: Породични, дечји филм.
Филм је премијерно приказан 2007. године.

 

Катарина Васић

шести разред OШ „Вук Караџић“



Филм  Милутина Петровића ''Аги и Ема'' по роману Игора Коларова (у филму се појављује као воштана фигура Хичкока) уводи нас у свет  малог и усамљеног  дечака Агија. Филм доследно прати радњу романа.
Агијеви родитељи, које играју Ана Софреновић и Драган Мићаловић, заузети су људи, никада немају времена за сина и стално се селе. Никола Ђуричко се појављује у улози Агијевог ујака који, иако га воли, због своје лењости му не посвећује довољно пажње. Аги нема пријатеље и деца у школи га задиркују. Његов једини пријатељ је његов одраз који је у филму наратор.

У првим кадровима филма упознајемо све ликове и њихове међусобне односе, једино не наслућујемо ко је Ема. А то је оно што ме је изненадило.

 

Маша Младеновић

пети разред ОШ „Ратко Митровић“

Колико је Месец удаљен од деветогодишњег дечака Агија? Да ли је могуће да се Аги селио чак 18 пута? Примећују ли ујаци да им сестрићи расту? Одговоре на ова и многа друга чудновата питања добићете у филму "Аги и Ема" који је снимљен по истоименом роману Игора Коларова.
Филм говори о Агију, усамљеном деветогодишњаку чији родитељи никада немају времена за њега. Аги је препуштен сам себи и родитеље виђа само на фотографијама. Мама и тата су презапослени и стално су у борби са задацима који савремени живот тражи да би се опстало. Он нема никаква интересовања, нема другове, не успева да оствари разговор са родитељима и родбином, а ни са самим собом, пошто о себи  увек говори у трећем лицу.

Породица се често сели, па Аги не успева да стекне пријатеље и научи како да се односи према људима. Али, то ће се променити. 

Аги, дечак са два карактера - споља ћутљив, уплашен и стидљив, а унутра храбар, друштвен и са ставом. Дечак кога родитељи запостављају, који нема пријатеље и који се селио осамнаест пута. Он је дете које уз помоћ бујне маште проналази себи пријатеља, Ему, која најбоље разуме његову усамљеност. Она живи у необичној оронулој кући, радознала је и ведра. Настоји да га забави и попуни празнину смишљањем авантура и тако обогати његов живот. Родитељи, који су оптерећени каријером и којима је све важније од бављења сопственим дететом приказани су као роботи који не примећују његова осећања и  потребу за љубављу и топлином.

Филм је снимљен за 39 дана. Дат је из Агијеве перспективе како би нам редитељ приближио његов  поглед на свет. Редитељ користи крупне планове код карактеризације ликова, поготово када жели да приближи Агијева размишљања. За приказ панораме насеља коришћена је птичја перспектива. Слика баште, са клупом на којој нико не седи, опало лишће, његов сетан поглед на кадар приказан у куглама које се налазе на огради, појачава слику усамљености дечака.
Ликови  и радња на филму не разликује се много од оног који је описан у књизи, осим у начину исказа. Једино сам ујака другачије замишљао, док сам читао књигу. У филму је он модеран млађи лик и има дугу косу, а у књизи је описан као ћелав и старији човек. Родитељи су у филму  ретко приказани цели. Њихови гласови се чују у позадини, док разговарају. Костими су  уобичајни, сем код ујака и Еме. Ујак  носи модерне ствари, а Ема чудне костиме.
Филм ми се допао више од књиге јер су сликом оживљени простори и личности, мени лично јаснији, а док читам књигу морам да замислим слике и детаље који су описани. Овај филм  бих препоручио свим родитељима јер говори о тананим дечијим осећањима које родитељи понекад и занемаре, а не би требало.

После једне селидбе у нови крај Аги упознаје Ему која живи у суседној, оронулој кући. Ема је ведра и радознала старица која Агију прилази отвореног срца и даје му оно што му је у том тренутку најпотребније - несебично пријатељство.

Када сам читала књигу покушала сам да замислим како изгледају Аги и Ема. Најлакше ми је било да себе замислим као Агија иако сам девојчица, а моју баку као Ему. Нисам усамљена, али моја мама пуно ради, па и ја доста времена проводим сама.Тада утрчава моја бака и покушава да ми улепша живот који ми је иначе пун захтева и обавеза.
Ема извлачи Агија из света самоће у који је он на силу угуран. Одрасли их не примећују, грде их или им се подсмевају, али њих двоје уживају у малим стварима које их чине забавним и усрећују. То је живот где је човек важнији од правила, а љубав важнија од посла или новог аутомобила. Њих двоје су изабрали једну успавану кокошку о којој размишљају заједно и то вреди више од купљених играчака којима родитељи покушавају да надокнаде време које не проводе са својом децом,  дуге шетње или важне разговоре.
Поправљање Емине куће коју Аги назива Зачарани замак, Аги и Ема доживљавају као да поправљају и граде оно што је увек тако близу да буде срушено - доброту, лепоту, радост, саосећање, све праве вредности у животу.
По мом мишљењу глумци у филму су одлично изабрани. Милена Дравић је пун погодак. Мени она делује забавно, смешно и ведро, а Стефан који глуми Агија, с обзиром да први пут глуми на филму, добро глуми. У почетку делује уплашено и изгубљено, а касније веома срећно.
Аги на карају открива да је његов једини пријатељ, у ствари, плод маште и да ће тако бити у будућности. То је тужна истина, али да би нама било лепше и да би били срећнији, у, како мама каже, "суровом свету подметања и лажи", морамо наћи срећу и задовољство у малим стварима. Срећна сам када се дружим са својом другарицом Емом и када слушамо музику. Одамо једна другој и по неку тајну. За почетак је довољно, а знам да ће бити још тога...

Једнога дана Аги упознаје старицу Ему која живи у суседној кући. Обоје су били сами, али од тог дана имају једно друго. Кратки дијалози између њих терају нас на размишљање. Видећете свет из њиховог крајње чудног угла. Или је то можда прави поглед - дечји, неискварен и маштовит. Визију Игора Коларова нам на великом платну представљају дечак који је први пут на филму и једна искусна глумица, Стефан Лазаревић као Аги и Милена Дравић као Ема.
Кадрови приказују Агија у средње крупном плану, а одрасли су снимљени из дечакове перспективе. Радња се дешава дању, време је јесење и тмурно у складу са Агијевим расположењем. Он је срећан само кад је са Емом. Музика, изабрана од стране Ивана Тасовца такође веродостојно прати сцене и расположење ликова. Сцене у којима се друже Аги и Ема (клизање, посета Музеју воштаних фигура...) прати нумера ''На лепом плавом Дунаву''.
Филм нам говори о правом пријатељству. Аги се на крају поново сели, а да ли филм има срећан крај сазнаћете ако га погледате. Иако се сматра дечјим, мислим да би одрасли обавезно требало да га погледају.

bottom of page