top of page

Роман Дарка Мацана „Жута минута“ је веома интересантан, али пре свега поучан. Књига је необична и по пишчевом стилу писања и по несвакидашњем приступу теми. Допада ми се што тема обједињује проблеме, невоље и важне одлуке са којима се сваки тинејџер у неком периоду одрастања суочава, због тога и јесте књига за тинејџерски узраст са пишчевим одлучним ставом на крају - како се изборити са проблемима и разочарењима.

Оно што ми се највише допало јесте реченица којом писац почиње и завршава књигу. У почетку нема битно значење. Међутим, тек када се цела књига прочита схвата се значај те наизглед неважне реченице. Показује нам да у животу постоје ствари које су нам битне и због којих ћемо доживети разочарење јер нам је до њих много стало. Ипак још једну поруку она носи: због једног пада не треба да одустајеш јер ће ти живот дати још шанси.

Сваки лик има важну улогу у роману и кроз особине сваког од њих писац црта различите карактере: повучене, тихе, скромне, оне који не умеју да одбију, као што је Жути и незахвалне, користољубиве, дрске и умишљене, као што је Горан. И то су људи који нас окружују. Предност оваквог поступка је у томе што добијамо савет како да се изборимо са одређеним карактерима. Још један квалитет ове књиге је у пишчевом ставу према шансама у животу које не треба пропуштати, али и да у поступку доношења одлука треба добро размислити.
Препоручујем је неодлучнима и несигурнима. Верујем да ће имати шта да науче из ње.

 

Проблеми су део свакодневнице. Мали или велики, болни су и уколико се не реше правилно, могу оставити дубок траг у нама. Страшно је када обичан човек „огугла“ и изгуби најпре реакцију и осећања, а онда и себе. Ипак је горе када у свему томе заборавимо једни на друге и на чињеницу да је сваки проблем решив, али искључиво уз нечију помоћ.

Сви смо различити и имамо различита мишљења, па зато и долази до проблема. И тада договор све решава. Али, када се деца и млади, слаби и неискусни говорници, суоче са проблемима, настаје ковитлац патње, гнева и немоћи који раздире младо биће. Нестрпљиви и пуни снаге, коју уместо да искористе за остварење својих жеља, црпу за гурање и кршење ствари око себе, помоћ траже на погрешој страни. А све што је тада потребно је савет, подршка и посебно – разговор. Иако импулсивни, млади још верују, надају се и лако их је убедити у боље сутра. Због свега тога треба им олакшати период сусретања са стварним светом, јер су тек изашли из света маште и сјаја, из детињства.
 

„S.O.S. за тинејџере“ Ружице Обрадовић садржи права питања која окупирају младе и о којима се ретко говори. Засигурно је да ниједног паметног и стрпљивог младог човека неће по цео дан гонити љубавни или проблеми везани за пубертет. Ауторка пише о ономе шта се догађа и ван времена одрастања. Пажљиво читајући одговоре одличног и стручног психолога, схватам да су за решење сваког проблема потребни стрпљење и време. Решења су у људима, посебно оним старијим и искуснијим.
У овом јединственом приручнику наћи ћете питања и одговоре, решења за готово све што нам се испречи на путу, везана за друштво, љубав, породицу. Мислим да није потребно помињати његову неизмерну вредност. Може бити користан и одраслима, јер и они често реагују исхитрено и непромишљено.
Морам да будем искрена и признам да су ме многа питања преплашила, узбудила и изненадила. Нисам била свесна какве проблеме имају моји вршњаци и колико сам срећна што често могу сама да правим изборе. Забављала сам се читајући понекад чудна и несвакидашња питања и одличне одговоре на њих. Ауторка се према читаоцу поставља „мајчински“, она брине о његовим осећањима и потребама.
Ма каква год невоља наишла, не треба се препустити очају. Бесом раздиремо сами себе, а проблеми остају ту и увећавају се. Ова дивна књига је само почетак једне велике школе стрпљења и искуства – „школе животa“.

Најоштрије Перце 2013.

Исидора Капор 6/1 ОШ "Јелена Ћетковић"​, Београд

Најоштрије Перце 2012.
Соња Марјановић 8/2 
ОШ "Ратко Митровић", Нови Београд

Најоштрије Перце 2011.  

Катарина Ковачић 8/1 ОШ "Ратко Митровић", Нови Београд

Најоштрија Перца

Градимир Стојковић је пре свега песник, али је написао и романе Хајдук у Београду, Рат Новаков и мир и др., који, као и овај роман тајанственог наслова, привлачи читаоца својим загонетним смислом. Писац је добитник више књижевних награда, међу којима је и „Вуково перо“, а пет пута добио је и награду “Доситеј”.
Роман "Ја као ти – ти као ја" је прича о деци, школи, породици, другарству и љубави, али у средишту пажње су и неке озбиљне теме, као што су развод родитеља, игре на срећу и несрећна љубав. Овај узбудљиви роман писац је поделио у осам поглавља, који се као клупко прво одмотавају на почетку, па се онда замрсе у средини. Ипак, на крају писац успева да све одмрси и направи срећан крај. Сналажљиве девојчице жељне забаве и “добре форе” главне су јунакиње романа. Откако их је мама родила, прате их озбиљни и неозбиљни проблеми и несташлуци. Индентичне близнакиње – Ана и Јана играју занимљиву игру замене у којој се претварају да су она друга, а том игром су чак једном успеле да преваре и рођену мајку. Међутим, осим физичке сличности, у суштини су потпуно различите. Ана се дружи са дечацима и одлична је у спорту, а Јана је најбољи математичар и “сија знање”, како писац каже.

Градимир Стојковић на свакодневницу гледа очима детета, покушава да је разуме како би се његови јунаци изборили са свим ситуацујама које живот доноси и које често нису лепе. На критички начин писац помиње и неке свакодневне ситуације везане за коцкарницу, неозбиљно понашање наставника, ситне преваре, развод родитеља. Ток радње се често прекида сећањима и размишљањима ликова, која делују помало збуњујуће, као и сам живот. То нам говори да се деца која су јунаци романа суочавају са ситуацујама којима нису дорасла и траже одговоре на њих. О њиховим неспретним и луцкастим покушајима да се сналажљиво провуку кроз детињство тако што глуме некога другог олакшавајући себи одрастање и сазревање писац прича свакодневним и уличним говором.
У игри замене, коју смишљају Ана и Јана, долази до заплета у главама свих ликова око њих, тако да у неким тренуцима ни читаоцу није јасно ко је ко и ко би желео да буде ко? Овај пар занимљивих девојчица среће на крају други пар дечака који играју исту “игру замене”, тако да постају уловљени у сопствену мрежу, а прича добија на расплету. Односи између родитеља се поправљају, а живот наставља да тече својим чудесним током, помало лепим, помало ружним.

bottom of page